top of page
  • Фото автораDovale

17 סיבות למה המזגן לא מקרר

Обновлено: 3 авг. 2022 г.אז למה המזגן לא רוצה לקרר?הקיץ כבר כאן,ואין משהו מענג יותר, מאשר להדליק את המזגן על קירור ולראות את הטמפרטורה בחדר יורדת. אבל מה לעשות כאשר מדליקים את המזגן ,והוא לא מקרר? בדקו האם המזגן מחובר לחשמל


אחת הטעויות הנפוצות שאנשים עושים זה לא לבדוק האם יש חשמל שמגיע למזגן. מה שבהחלט יכול להיות שהמזגן יהיה מנותק מהשקע בקיר או שהפיוז של המזגן קפץ, ובגלל זה כל הניסיונות להדליק אותו ייגמרו בכישלון(סיבה #1)תבדקו את השלט הרחוק


אם יש נוריות שנדלקות במזגן שמראות על "סימני חיים" , אז השלב הבא בבדיקה הוא לבדוק האם השלט הרחוק תקין. החליפו סוללות ותנסו שוב להדליק את המזגן. אם לא הצלחתם, תנסו לכוון את העינית של השלט לעבר המצלמה שבטלפון שלכם וללחוץ על מקשים בשלט. אם רואים אורות כחולים במסך של הטלפון כאשר לוחצים על מקשים בשלט, זה סימן שהשלט כנראה תקין. אם אין אורות יוצאים-תחליפו את השלט בחדש(סיבה #2).אם המזגן לא מגיב לפקודות השלט הרחוקאם בדקתם את השלט ואם ווידאתם שמגיע חשמל אל המזגן, והמזגן עדיין לא מגיב למקשים בשלט הרחוק, אז קיימות שתי אופציות למקור התקלה:


  1. הבעיה היא עם העינית,שקולטת את האותות מהשלט הרחוק.במקרה כזה צריך להחליף את העינית ולראות האם הבעיה נפתרה(סיבה #3).

  2. הבעיה היא עם כרטיס הפיקוד (סיבה #4).


אם לאחר החלפת עינית יש עדיין בעייה להפעיל את המזגן, אז הבעיה היא עם כרטיס פיקוד עצמו. במקרה כזה מפרקים את הכרטיס הישן ומתקינים במקומו כרטיס פיקוד חדש.
המזגן מגיב ללחיצות מהשלט הרחוק, מתחיל לפעול, אבל לא מקרראתם לוחצים על מקש הפעל בשלט, המזגן מתחיל לעבוד, אבל האוויר שיוצא ממנו לא קר. במקרה כזה צריך לבדוק מספר דברים במזגן בשביל למצוא את מקור התקלה. קודם כל צריך לבדוק את היחידה של המעבה (זאת יחידה שנמצאת מחוץ לבית) האם היא עובדת או לא. אם היחידה החיצונית של המזגן לא עובדת בכלל, אז ייתכן שיש בעיה עם אחד החיישנים במזגן (סיבה #5) . תפקיד החיישנים במזגן הוא לנטר את הטמפרטורה בסביבת החיישן ולהעביר את המידע לכרטיס הפיקוד בצורת התנגדות.כרטיס הפיקוד מנתח את המידע מהחיישן ובהתאם לצורך מעביר פקודה ליחידה החיצונית(מעבה) להתחיל לעבוד. אפשרות נוספת היא שהכרטיס הראשי של המזגן לא עובד כפי שצריך ודורש החלפה. דבר נוסף שייתכן ונפגע הוא קונטקטור(סיבה #6). תפקיד הקונטקטור במזגן הוא להעביר חשמל למדחס ומאוורר ברגע שקיבל את הפקודה מהכרטיס הפיקוד ואם הקונטקטור לא עובד, אז היחידה החיצונית של המזגן לא תעבוד והמזגן לא יקרר. בדרך כלל החיישנים הם אלה מתקלקלים ראשונים ואותם צריך לבדוק קודם כל.


אפשרות נוספת היא שהמעבה עובד, אך בצורה חלקית


אם לאחר הפעלת המזגן שמתם לב שהמעבה מחוץ לבית עובד,אבל הרעש שונה ממה שהכרתם עד עכשיו,ייתכן שאחד החלקים ביחידה מקולקל.


תשימו לב לדברים הבאים:


האם המאוורר ביחידה החיצונית מסתובב? אם המאוורר ביחידה החיצונית לא מסתובב, אבל אתם שומעים את הרעש של המדחס ביחידה, אז כנראה יש תקלה עם המאוורר, עם החיווט של המאוורר, או הקבל של המאוורר. במקרה כזה בודקים את הכל בסדר הבא:


  1. בודקים האם אין חוטים קרועים או מנותקים בסביבה של המאוורר (סיבה #7).

  2. בודקים את הקבל על קיבול שלו .צפו בסרטון הממחיש איך לבדוק קבל (סיבה #8).

  3. אם שתי הבדיקות הראשונות תקינות,אז מפרקים את המאוורר ומתקינים במקומו מאוורר חדש (סיבה #9).


אם המאוורר ביחידה החיצונית מסתובב, אבל לא שומעים את המדחס


ביחידה החיצונית של המזגן יש שני דברים שצריכים להשמיע רעש: המאוורר והמדחס. אם אתם רואים וויזואלית שהמאוורר מסתובב במהירות תקינה, אבל הרעש של היחידה החיצונית של המזגן הוא חלש ולא כפי שהיה, אז כנראה הבעיה היא עם המדחס שלא עובד. את המדחס לפעמים לא ניתן לראות אלא אם פותחים את הדפנות של המעבה, אך בהחלט ניתן לשמוע אותו בזמן שהוא עובד. זהו רעש של טרקטור קטן, שיוצא מהיחידה החיצונית של המזגן, ואין אפשר לבלבל בין הרעש של מדחס לבין שום רעש אחר.אז אם המאוורר מסתובב ואין שום רעש אחר, ייתכן שהמדחס של המעבה פשוט לא עובד! (סיבה #10)


מה ניתן לבדוק במקרה זה? קודם כל, בגלל שהמדחס צורך הרבה מאד חשמל (תלוי בסוג המזגן וגודלו, המדחס יכול לצרוך כ 70-80 אחוז מכלל החשמל שמגיע אל המזגן) , אז החוטי חשמל שמובילים אל המדחס ,בדרך כלל 3 חוטי חשמל, נוטים להישרף (סיבה #11). צריך לבדוק בצורה ויזואלית את החוטים ולוודא שהם שלמים ולא שרופים.

דבר נוסף שאפשר לבדוק במדחס זה את הקבל שלו. הקבל של המדחס נוטה להתקלקל בגלל העומס החשמלי המופעל עליו, וצריך לוודא בעזרת מד קבלים שהקבל תקין (סיבה #12)


דבר שלישי שצריך לבדוק זה האם החשמל מגיע למדחס בצורה שלמה. מה שלפעמים קורה זה שהמדחס לא מקבל את אחת הפאזות, ואז הוא לא יפעל. אם לחלופין המדחס לא יקבל את האפס. (סיבה #13)


דבר אחרון שצריך לבדוק זה כמובן המדחס עצמו. אם המדחס מקבל חשמל בצורה תקינה, אך לא רוצה לעבוד, הוא כנראה מקולקל. לאחר שהמדחס עובד 5 דקות ולא משמיע רעש, תנתקו את המזגן ממקור חשמלי ותנסו לגעת במדחס. אם הוא חם מאד אז כנראה שהוא מקולקל ודורש התקנת בוסטר או דורש החלפה (סיבה #14).


התקנת בוסטר למדחס לפעמים עוזרת להפעיל אותו כי מה שהבוסטר עושה זה לתת חשמל פי 3-5 גדול יותר בתחילת העבודה, ובכך עוזרת להתניע את המדחס.


אם יחידת המעבה (היחידה החיצונית של המזגן) עובדת בצורה תקינה


אם יחידת המעבה משמיעה רעשים והמדחס והמאוורר עובדים, אז השלב הבא בבדיקה הוא לבדוק האם יש מספיק גז במערכת. טכנאי מיזוג צריך לבדוק האם הלחץ גז מספק. אם לא יהיה מספיק גז במערכת המיזוג, המזגן לא יעבוד בצורה יעילה, הקירור לא יהיה מספק ויווצרו מים בתוך המאייד (סיבה #15).


איך לבדוק גז במזגן


בשביל לבדוק גז במזגן משתמשים במד שעון לבדיקת לחץ גז.


קיימות כיום שתי מערכות מיזוג עיקריות של גז:


  • מזגן הפועל על גז 410A

  • מזגן הפועל על הגז היותר ישן, R22גז 410A הוא יותר נפוץ, ומשתמשים בו כל המזגנים, אשר הותקנו אחרי שנת 2005. במזגן עם גז 410A הלחץ הנמוך צריך להיות בערך 100-120 PSI.


בדיקת לחץ נמוך של גז R22 צריכה להראות 55-65 PSI בשביל להיות תקינה.


שימו לב שצריך לוודא שכל הפילטרים והסוללות של היחידה הפנימית והחיצונית צריכים להיות נקיים לגמרי לפני בדיקת הלחץ של הגז, כי סוללה סתומה או פילטר סתום יכולים לפגוע באמינות הבדיקה של לחץ הגז.


אם הלחץ בבדיקה נמוך ממה שצריך להיות, אז צריך קודם כל למצוא את מקור הנזילה, לסתום אותו, ורק אז למלא גז אחרי יצירת ואקום במערכת של המזגן.


אם יש מספיק גז במערכת , היחידה החיצונית עובדת אבל המזגן עדיין לא רוצה להתחיל לקררבמקרה זה צריך לבדוק את היחידה הפנימית של המזגן( המאייד). ביחידה הפנימית יש כמה חלקים שדורשים בדיקה:


המאוורר.תפקיד המאוורר ביחידה הפנימית הוא לפזר את האוויר הקר שנוצר ביחידה הפנימית אל עבר פנים החדר. תבדקו את המאוורר האם הוא מסתובב או לא.לפעמים המאוורר מסתובב, אבל המהירות שלו לא תהיה תקינה, ואז האוויר הקר ישאר בתוך המזגן ולא יקרר את החדר.

אם המאוורר הפנימי במזגן שלכם לא מסתובב, אבל בחוץ היחידה כן עובדת, צריך לבדוק למה המאוורר לא מסתובב.תנסו לסובב אותו ביד-האם הוא מסתובב בצורה חלקה או שהוא נתקע במשהו ולא מסתובב? במידה והמאוורר לא מסתובב חלק, קיימת סבירות שהוא תקוע וצריך לפרק את המעטפת של המזגן בשביל לראות במה המאוורר נתקע .לפעמים יש מכשול בצורת חוט שיצא ממקומו או חלק מהמזגן שהתפרק ונכנס אל המאוורר ותקע אותו.

כמו כן לפעמים התקלה היא עם המאוורר עצמו, שהמנוע שלו הפסיק להסתובב או שמסתובב בצורה איטית מאוד. במידה ומדובר במנוע,צריך לפרק אותו ממקומו ולהחליף אותו באחר. שימו לב שקבל של המאוורר ביחידה הפנימית במזגן גם יכול לשחק תפקיד חשוב בפעולת המאוורר, וצריך לבדוק אותו על תקינות(סיבה #16).


אם היחידה החיצונית עובדת, יש מספיק גז במזגן והמאוורר הפנימי מסתובב במהירות הנכונה אז הבעיה היא כנראה עם סוללה פנימית סתומה במאייד(סיבה #17).

עם השנים היחידה הפנימית (המאייד) צוברת לכלוך, אבק ועובש. שכבת הלכלוך מונעת מהאוויר מלהיכנס ולצאת מהסוללה ובכך חונקת אותה. המאוורר מנסה להוציא את האוויר הקר שנוצר במזגן, אך לשווא. האוויר הקר ננעל ביחידה הפנימית של המזגן ללא יכולת לצאת ממנה. הפתרון לבעיה הזאת הוא ניקוי עמוק של סוללת המאייד. הניקוי עוזר לאוויר לנוע פנימה והחוצה מהסוללה ובכך מאפשר פיזור אוויר אופטימלי ומהיר בתוך חלל החדר.כמו כן לניקוי עמוק של המזגן יש יתרונות רבים אחרים:


יתרונות ניקוי עמוק למזגן


הניקוי מאפשר קירור מהיר של החדר, ובכך הוא עוזר לחסוך בעלויות החשמל של המזגן, כי ככל שהחדר מתקרר יותר מהר, ככה המזגן יצטרך לעבוד פחות ויצרוך פחות חשמל.


הניקוי יוציא מהמזגן את כל הבקטריות והעובש שהצטברו שם עם השנים, ויאפשר זרימת אוויר נקי לחדר.עכשיו, בעידן קורונה, זה מאוד חשוב לשמור על אוויר נקי מבקטריות בבית שלכם.


ניקוי עמוק למזגן יאפשר למזגן לעבוד בצורה יותר שקטה.


ניקוי עמוק של היחידה הפנימית במזגן גם תאפשר להאריך את חיי המזגן, כי הוא לא יצטרך להתאמץ כל כך קשה בשביל לקרר את הבית.


לסיכום,אדגיש ואומר שיש מקרים שניתן וצריך לפתור את תקלת המזגן בכוחות עצמכם.אם המזגן לא מקרר,תבדקו האם הוא מקבל חשמל ואם כן, האם השלט עובד בצורה תקינה. במידה וזה עובד, תבדקו את היחידה החיצונית האם הכל עובד שם, או שחלק מהרכיבים הפסיקו לעבוד.במידה והכל עובד במעבה, בדקו

את המאוורר במאייד האם הוא מסתובב בצורה תקינה. תבדקו את הסוללה הפנימית-האם היא נקייה או לא?


במידה והיא לא נקייה, כאן תוכלו לראות סרטון יוטיוב איך לנקות את המזגן בכוחות עצמכם.
בכל מקרה אני מאחל המון בהצלחה, ואם אתם לא רוצים לעשות את זה בעצמכם וגרים באזור המרכז והשפלה, אתם מוזמנים להתקשר ל 0544-984087 ואנחנו נדאג שהמזגן שלכם יעבוד בצורה חלקה כל הקיץ.


בהצלחה!


188 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page